Fıratın Sesi Gazetesi
Son Dakika
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay Siverek'te Eğitime Kar Engeli KURSİYERLERDEN ÜCRETSİZ SAÇ KESİMİ METEOROLOJİ UYARDI KAR GELİYOR SİGARA KAÇAKÇILARINA BÜYÜK DARBE ZEHİR TACİRLERİNE ŞAFAK OPERASYONU YÜZME HAVUZU SEZONU KAPATTI SAHTE EHLİYETLE ESRAR SEVKİYATI
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
 
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
 
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
 
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
Mehmet Dündar
 

SON DALGALANMALAR

Mehmet Dündar

5 Şubat 2014 Çarşamba 12:30
Yazdır

Son  bir iki aydır siverek devam edegelen siyasi , spek ülatif söylemlerle dalgalandı.siyasi partilerin adaylarının belirlenmesinden sonra her yerde olduğu gibi Siverek te de siyaset arenası yavaş yavaş gündeme oturdu ve olumlu anlamdaısınmaya başladı.. Osman BAYDEMİR in Urfa Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı Barış ve Demokrasi Partisi dışındaki tüm partilerin ve adaylarının hesabını allak bullak etmiş gibi görünüyor. Partiler kendi durumlarını göz önüne alarak siyasi faaliyetlerini demokratik bir çerçevede yürütmeli, projelerini ve programlarını halka anlatmalıdır. Bizce Siverek te değişim ve dönüşüm sağlanmalı halkın talep ve dilekleri dikkate alınarak siyasi çalışmalar yürütülmelidir.

Bu seçim geçen bütün seçimlerden daha renkli geçeceğe benziyor. Artık halkın dilek ve taleplerini dikkate almayan siyasi düşünceler rağbet görmemekte, militarist ,baskıcı yönetimler yerine halkın talepleri doğrultusunda demokratik siyaset ön plana çıkarılmalıdır.  Kolektif çalışma ve halkın genel menfaatlerini ön plana alan anlayışlar iktidara gelmeli ve artık halk gerçek anlamda kendini yönetmelidir. Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulduğu günden bu güne kadar çağdaş anlamda bir demokrasiyi  yerleştiremedi. Bunun en önemli sebebi Kürtlerin bir hak elde etmesinden korkulmasındandır. Oysa hukuk ve demokrasi herkese gereklidir. Irk ,cinsiyet , felsefi , dini inanç farkı gözetmeksizin eşit oranda herkesin en doğal hakkı olmalıdır.

Rojava da kurulan kantonlar Ortadoğu da ve Türkiye de yeniden yapılanma, demokrasinin gelişmesi ve yerleşmesi bakımından model alınarak ,katılımcı demokrasi ve halkın öz yönetimi esas alınmalıdır. Cenevre 2 bugünkü hali ile Suriye’ deki sorunları çözmekten uzak görünmektedir. Halkların demokratik taleplerini dikkate almayan bir Suriye yönetiminin başarıya ve huzura kavuşması söz konusu olamayacaktır.

Paralel devlet yapılanmasına AKP hükümeti sadece Kürt sorununun çözümsüzlüğü çerçevesinde izin vermiş ancak deyim yerindeyse baltayı ayağına vurmuştur. Türkiye devleti eğer uluslararası normlara göre demokratik bir ülke olmak istiyorsa ki bu seçimden sonra bu yönlü adımların atılması artık kaçınılmaz bir zorunluluk olacaktır. O zaman Kürt coğrafyasında ,yıllardır ayrı bir hukuk uygulaması olan sıkı yönetim olağanüstü hal vb. yöntemlerin devamı niteliğindeki özel yetkili mahkemelerin hukuksuzluğuna son vermek zorundadır. Nitekim son günlerde başbakan tarafından gündeme getirilmeye başlandı. Bu uygulamaların bir ayağı da koruculuk sistemidir. Bu sistemde derhal lağvedilmeli korucular başka alanlarda istihdam edilmelidir.

Değişen Ortadoğu’ da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ‘nin çağdışı uygulama ve yasalarının kaldırılarak  başta herkesi kucaklayan bir anayasanın yürürlüğe girmesi  başta Kürtler, Türkler, sivil toplum kuruluşları ile demokrasi güçleri öncelikli görevi olmalıdır. AKP hükümeti devleti demokratikleştirmemekte direnirse, paralel devlet yapılanmasının vereceği tahribat ve ekonomik alanda çok önemli çıkmazlarla karşı karşıya gelecek, toplumsal olayları Gezi olaylarında olduğu gibi kontrol etmekte zorlanacaktır.

Bakanların çocuklarına kadar uzanan hırsızlık ve yolsuzluk operasyonlarının ,ve ardından gelen polis ve yargıdaki operasyonlar, artık cemaatçi ve AK partili devlet görevlileri ayrımını ayyuka çıkarmıştır. Artık cemaatçi polis veya cemaatçi savcı veya herhangi bir devlet görevlisi ayırımı gibi kavramlar daha sık kullanılmaya başlanacaktır.

Uluslararası normlara uygun olmayan yarı demokratik bir ülkenin çağdaşlaşan bir dünyada yaşam alanı bulamayacağını, kuzey Afrika ve Ortadoğu’ daki gelişmelerden anlamalı ve ders çıkarılmalıdır. Aksi halde ülkede tisunamilerin çıkacağına dair emareler görülmektedir. Başbakan ve hükümet gerekli demokratik adımların atılması konusunda ağır davranmaktan vazgeçmeli, ülkeyi bir bahar havasına taşımak için aceleci davranmalıdır. Bu yıl 30 mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerin başta Urfa ‘da ve ilçelerinde ve diğer il ve ilçelerde baharın müjdecisi olması temennisi ile selam ve saygılar…

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Finans
İMKB 100
USD ALIŞ
404 Not Found

Not Found

The requested URL /veriservisi/doviz.php was not found on this server.

USD SATIŞ
EURO ALIŞ
EURO SATIŞ
POUND ALIŞ
POUND SATIŞ
ALTIN ALIŞ
ALTIN SATIŞ
Anket
Sitemizin Tasarımını Beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Daha Güzel Olabilirdi
Süper Olmuş
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Birmingham City ile Leeds United arasında Birmingham'da yapılan futbol maçı sırasında yangın çıktı: 40 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur