Fıratın Sesi Gazetesi
Son Dakika
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay Siverek'te Eğitime Kar Engeli KURSİYERLERDEN ÜCRETSİZ SAÇ KESİMİ METEOROLOJİ UYARDI KAR GELİYOR SİGARA KAÇAKÇILARINA BÜYÜK DARBE ZEHİR TACİRLERİNE ŞAFAK OPERASYONU YÜZME HAVUZU SEZONU KAPATTI SAHTE EHLİYETLE ESRAR SEVKİYATI
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
Petrol İstasyonu karşısında Anız Yangını
 
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
Siverek Belediyesi'nin Park Çalışması
 
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
Şanlıurfa'da Mültecilerle ilgi Çalıştay
 
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
Siverek'te Eğitime Kar Engeli
Nazlı Nomer
 

SABRI HATIRLATAN EYÜP PEYGAMBER TÜRBESİ

Nazlı Nomer

gazeteci_nn@hotmail.com
2 Mayıs 2014 Cuma 18:37
Yazdır

Birçok peygamberden iz taşıyan Şanlıurfa ve İlçeleri ziyaretçilerine adeta maneviyat iksiri dağıtıyor. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak bilinen ve yanındaki Aynı Zeliha gölü ve çevresindeki Rizvaniye (Rıdvaniye) Camisi, medresesi, Halil-ür Rahman Camisi, medresesi ve diğer tarihi yapıları ile Şanlıurfa’nın önemli bir turizm merkezi olan Balıklı Göl’den sonra Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde bulunan Eyüp Peygamber Türbesini  hep görmek istemiştim.

SODES 1 Nolu Kadın Kültür Merkezi Kursiyerine yönelik düzenlenen türbe ziyaretine Birim Sorumlusu Mülkiye Baylan’ın daveti üzerine bende katıldım. Üç ayların başlaması ve Regaip Kandili dolayısıyla düzenlenen türbe ziyaretimiz için yola koyulduk.

Sabrı hatırlatan Eyüp Peygamber Türbesini kursiyerlerde benim gibi ilk kez görecekti. O güzide atmosferi daha yakından hissetmek adına yolumuza devam ediyoruz. Sabır makamını görmek arzusuyla çarpıyor yüreğimiz. Adını peygamberden alan Eyüp Nebi Beldesi’ne ulaştığımızda heyecan doruğa çıkıyor.
Normal bir köye benzeyen, sabır makamına gelindiğinde yeşilliğin zümrüt saltanatı göz dolduruyor. Yaz aylarında, özellikle mayısın ilk haftası düzenlenen sabır konulu etkinliklere akın akın gelen ziyaretçiler türbelerin ihtişamlı görüntüleri karşısında adeta sabırla motive oluyorlar. Eskiden kara yoluyla hacca giden hacı adayları da Eyüp Nebi türbesini mutlaka ziyaret edermiş. 
Sabır Makamı diye adlandırılan Eyüp Peygamber Türbesi ziyaretimizin ardından, Eyyüp Peygamber’in eşi Rahime Hatun’un türbesini sonra da Elyasa Türbesini ziyaret ediyoruz. Türbe ziyaretimizin ardından hepimizin çok merak ettiği sabır taşının olduğu yere gidiyoruz.

Sabır taşının bulunduğu yerin yan tarafında çok az akan suyu görüyorum.  Bu su Rivayetlere göre Hz. Eyüp’ün (a.s) imtihan olduğu hastalıktan kurtulmasına sebep olan şifalı su. Çevredeki insanların kimisi dertlerine derman olsun diye avuç avuç içip yüzlerini yıkıyor kimisi ise pet şişelere doldurup evlerine götürüyorlar. Az ileride etrafı çevrilmiş irice bir kaya göze çarpıyor. Sabır Peygamberi’nin hastalıkla mücadele ederken bu kayaya yaslandığı söyleniyor. Rabbi’ne tevekkülle bağlı Hz. Eyüp’ün çektiği acılardan kayanın parçalandığına inanılıyor. Kalplerin göklerine sabır kandili yakan Peygamber’in metaneti karşısında ürperiyoruz. 
Taşı görünce sabırlı olmadığımı düşünüyorum, Hz. Eyüp Peygamberin sabrıyla çatlayan bu taş beni şaşırtıyor.

Sabır taşını ziyarete gelen ziyaretçilerin bir kısmı taşı kırıp götürmeye kalkışınca, görevliler koruma altına alıp etrafını çevirmişler.

Ziyaretlerimizden sonra Siverek’e doğru yola koyuluyoruz, yurt dışından gelen Turistlere bile ev sahipliği yapan bu güzide yeri herkesin görmesi gerektiğini düşünüyor Türbeyle ilgili İnternetteki araştırmalarımı yazıma ekleyerek paylaşmak istiyorum.
HZ. EYÜP’ÜN SABIRLA İMTİHANI
Eyüp (a.s) mal ve evlat bakımından son derece zengindi. Allah (c.c.) onu büyük bir imtihana tabi tuttu. Evlatları birer birer öldü, mallarının tamamı elinden çıktı; ama o, en ufak bir şikâyette dahi bulunmuyordu. Ardından büyük bir hastalıkla iki büklüm olan Eyüp Peygamber, her şeye rağmen kulluğunu aksatmıyor, Rabbi’ni zikretmeye ara vermiyordu. Ancak hastalığı öyle bir hâl aldı ki, dilini ve kalbini kıpırdatamaz oldu. O vakit ellerini Yaradan’ına açtı: “Allah’ım, hastalığım bana zarar vermeye başladı. Kalbimle ve dilimle kulluk yapamaz oldum. Oysa ben ibadetsiz yaşayamam Allah’ım! Halimi senin merhametine bırakıyorum.”
Rabbimiz’in bu duaya icabeti yüce kitabımızda şöyle haber veriliyor: “Eyüp’ü de hatırla. Hani o Rabbi’ne, ‘Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin’ diye niyaz etmişti. Biz de onun duasını kabul edip kendisinde dert namına ne varsa gidermiştik. Tarafımızdan bir rahmet ve kullukta bulunanlar için de bir ibret olmak üzere ona ailesini ve onlarla beraber bir mislini daha vermiştik.” (Enbiya, 83-84)
Peygamberinin duasını karşılıksız bırakmayan Rabimiz ona, ayağını yere vurmasını, oradan çıkacak suyu içmesini ve sonra yıkanmasını söyledi. Rabbi’nin emirlerini harfiyen yerine getiren Eyüp Peygamber böylece sağlığına kavuştu. Yüce Rabbimiz, eski zenginliğinden ve ölen evlatlarından daha fazlasını verdi ona. Sabır imtihanında kendisinden sonraki peygamberlerin ümmetlerine bile örnek olan Eyüp Peygamber hastalığı boyunca kendini yalnız bırakmayan eşiyle birlikte uzun yıllar yaşadı.
Ziyaretçilerini adeta bağrına basan Hz. Eyüp (a.s) ve eşi Rahime Hatun’un türbelerini Irak seferinden dönen 4. Murat, konakladığı bu beldede Hz. Eyüp’ü (a.s) rüyasında görmesi üzerine yaptırmıştır.

Köşe Yazısı Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarlar
Finans
İMKB 100
USD ALIŞ
404 Not Found

Not Found

The requested URL /veriservisi/doviz.php was not found on this server.

USD SATIŞ
EURO ALIŞ
EURO SATIŞ
POUND ALIŞ
POUND SATIŞ
ALTIN ALIŞ
ALTIN SATIŞ
Anket
Sitemizin Tasarımını Beğendiniz mi?
Evet
Hayır
Daha Güzel Olabilirdi
Süper Olmuş
Videogaleri
Fotogaleri
Hava Durumu
Havadurumu
Tarihte Bugün
1985 Birmingham City ile Leeds United arasında Birmingham'da yapılan futbol maçı sırasında yangın çıktı: 40 kişi öldü, 150 kişi yaralandı.
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur